top of page

Hayatınızda Uzak Durmanız Gereken Zehirli Karakterler


1. Aşırı Mükemmeliyetçiler; ilk başlarda çok çalışmaları etkileyici olabilir ama yüksek standartları olması ve herşeyi kontrol etmek istemeleri nedeniyle bir türlü zamanında iş çıkaramazlar. Başkalarına işleri delege edemezler, herşey onların önünden geçmek zorundadır. Bu tiplerin genellikle geçmişinde bağımlılık sorunları vardır, aileleri aşırı kontrolcü veya aşırı ilgilidir. İlerleyen yıllarda başkalarına bağımlı kalmak onlarda anksiyete yaratır. Tipik mikro yöneticilerdir, detaylarda kaybolurlar, bu durum bir süre sonra kaosa neden olur. Başarısızlık durumunda başkalarını suçlarlar, onlardan başka kimse yeterince çaba göstermiyordur. Endişe ve kontrol güdüleri bir noktada tükenmelerine neden olur, bu sırada sizi de tüketirler.

2. İflah Olmaz İsyankarlar; Otoriteden nefret eder ve altta kalanlardan yana çıkarlar. İlk başlarda cesaretleri cazip gelebilir ancak kural tanımazlar ve herkese öğretmenlik taslarlar. Başkalarıyla özellikle de otorite ile dalga geçerler. Aslında içten içe üstünlük duygularını tatmin etmeye çalışırlar. Genellikle çocukluk dönemlerinde baba figürü onları hayal kırıklığına uğratmıştır. Eleştiri kabul etmezler, talimatları yerine getirmezler, bir süre sonra alaycılıkları insanları sıkmaya başlar. Dikkati çekebilmek için davranışlarında dozu artırırlar ama en sonunda otorite tarafından ipleri çekilir.

3. Herşeyi Kişiselleştirenler; ilk başta düşünceli ve hassas insanlar gibi gözükürler, biraz mahsun dururlar. Bu durum sizde onları koruma düşüncesi doğurur. Zeki, özenli ve işlerinde iyi gibi algılanırlar ama zaman geçtikçe her söyleneni veya eleştiriyi kişisel olarak kabul ettiklerini görürsünüz. Çocukluklarında ailelerinden yeterince sevgi, dikkat ve destek almamışlardır. Yaşları ilerledikçe bu eksikliklerini daha fazla hatırlarlar. Her zaman savunma halindedirler, ilgi, dikkat ve saygı beklerler. Kolayca incinirler, bu da bir süre sonra insanları sıkar. Gördükleri tepki onları daha da incitir. Hayatlarında hep kaybeden tarafta olmuşlardır ve hep feleketler yaşamışlardır. Çok kindardırlar ve yapılanları asla unutmazlar.

4. Drama Mıknatısları; çok enerjik ve eğlenceli gözükürler. Sürekli hikayeler anlatırlar. Genellikle hikayeleri kurgu ve abartıdır. Çocukluklarında ancak bu şekilde ebeveynlerinin ilgisini çekebilmişlerdir. İlerleyen yıllarda çevreleri tarafından sevilmek için veya problemleriyle boğuşurken de bu çocukluk taktiğini kullanırlar. Her zaman kendilerini olaylar karşısında bir kurban olarak konumlandırırlar. Tüm amaçları kancayı size takmak ve size kendinizi bir suçlu gibi hissettirmektir.

5. Büyük Konuşmalar Yapanlar; fikirleri ilk başta etkileyici gelebilir, hep bir projeleri olur ve desteğe ihtiyaçları vardır. Geçmişte elle tutulur hiçbir başarıları veya aldıkları bir olumlu sonuç yoktur. Vaktinizi ziyan ederler ve gerçek dışı fikirleriyle sizi sıkarlar. Aslında hem dikkat çekmek isterler hem de fikirlerini hayata geçirmekten ve sorumluluk almaktan korkarlar. Bu nedenle hep sizin yatdımınıza ihtiyaç duyarlar. Bir kez işin içine girerseniz kaçmak için bir sebep bulduklarını görürsünüz. Başarısızlık hep vizyonsuzluktan, başkalarının onları anlamamasından veya kötü şanstandır. Genellikle çocuklarında dengesiz ve tutarsız ebeveynleri olmuştur. Hayat amaçları yargılanma ve eleştiriden uzak durmaktır. Eğlenceli hikayelerini dinleyebilirsiniz ama iş yapmamalısınız.

6. Seksileştiriciler; sürekli seksüel bir enerji yayarlar. İşlerinde keyifle çalıştıklarını düşünürsünüz ama hayatlarında iş ve keyif arasındaki sınırlar belirsizdir. Aslında bu enerjilerinin karanlık bir tarafı vardır; genellikle çocukluklarında fiziksel veya psikolojik olarak tacize uğramışlardır. Her ilişkide seksüel bir potansiyel görürler. Seks kendilerini yaşar hissetmelerinin bir yoludur. Gençken hızlı ve çok eşli bir yaşam sürerler, başkalarını kolayca etkileri altına alırlar ancak yaşlandıkça bu durum onları depresyona hatta intihara kadar sürükleyebilir. Eğer bir liderlik pozisyonu yakalarlarsa güçlerini istedikleri herşeyi almak için kullanırlar. Bu durum yaşlandıklarında acınası ve korkutucu bir hal alır. Onları bu bağımlılıklarından kurtarmanız imkansızdır.

7. Pamuklara Sarılmış Prensesler/Prensler; sizi hemen kraliyet havalarının içine çekerler. Sakin şekilde üstünlük hissi ile hareket ederler. Diğer insanlar için cazibeli görünürler ne de olsa taç giyecek kişiyle yakınlaşmak iyidir ama zamanla sizi kullanmaya başladıklarını görürsünüz. Hep halledilecek bir işleri veya yardıma ihtiyaçları vardır. Çocuklarında aileleri onları çok şımartmış, her istediklerini vermiş, onları herşeyden korumuştur. Büyüdüklerinde aynı davranışları kendileri de tekrarlarlar. İstediklerini alamadıklarında şımarıkça bebek taklidi yapmalarından onları kolayca tanıyabilirsiniz. Zamanla onlarla ilşkiniz çıldırtıcı bir hal alır. İyi bir eş ve ebeveyn olamazlar, hayatın zorlu yanlarıyla mücadele edemezler ve sıklıkla alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar geliştirirler.

8. Herkesi Memnun Etmeye Çalışanlar; ne kadar düşünceli ve ilgili olduklarına inanamazsınız, çok cazibelidirler ama bir süre sonra bir şeyler sezersiniz, sanki arkanızdan konuşuyor ve sizi sabote ediyor gibidirler. Aslında ilgi ve alakaları bir savunma mekanizmasıdır. Çocukluklarında sert, cezalandırıcı ve mesafeli ebeveynleri olmuştur. Sürekli gülümsemeleri ve nezaketleri aslında olası düşmanca yaklaşımları defetme stratejileridir. Ailelerine ve çevrelerine yalan söylemekte ustalaşmışlardır. Gülümsemelerinin arkasında büyük bir huzursuzluk gizlidir, hizmet ettikleri kişilere gizlice zarar verirler. Aşırı kibar ve cazibeli davranan kişilere karşı dikkatli olmak gerekir, gardınızı indirdiğinizde kolayca pasif agresif bir tavra bürünebilir ve size vurabilirler.

9. Kurtarıcılar; Sizi tüm sorunlardan kurtaracak bir kişi bulduğunuza inanamazsınız, ihtiyacınız olduğunda herşey için yanınızdadırlar. Bu başlarda çok baştan çıkarıcı gelir ama zamanla kendi bağımsızlığınızın ve bireysel anlarınızın yok olmaya başladığını görürsünüz. Bu kişilerin ebeveynleri çocuklukta kendi ihtiyaçlarını ailelerinin ihtiyaçları haline getirmişlerdir. Çocuk da bu bakım ve ilgi eksikliğini terse çevirerek çevreye yöneltmiştir. İnsanlara bakarken veya onları kurtarırken tatmin olurlar. Bu kurtarma davranışı zamanla kurtardıkları kişiler üstünde bir kontrol oluşturmalarını sağlar ve takıntı yaratır, asıl istedikleri sizin üzerinizde güçlerini kullanmaktır.

10. Ahlakçılar; adaletsizliklere karşı seslerini yükseltebilmeleri başta hayran yaratabilmelerini sağlar ama zamanla doğrucu tavırlarının altında bazı çatlaklar fark edersiniz. Çalışanlarına iyi davranmazlar, eşlerini küçük görürler, her zaman gizli kalmış bir hayatları vardır. Çocukluklarında suçlu hissetmeleri sağlanmıştır, zevk almak için güçlü arzuları vardır ve bu zevk arzuları için baskılanmış veya ceza görmüşlerdir. Yetişkinliklerinde bu baskıyı başka insanlara yöneltir ve kıskançlıkla onların hayatlarına ahlaki müdahalelerde bulunurlar. Diğer insanların kendilerinden hoşnut olmasına dayanamazlar, onları yargılar, eleştirir ve kıskanırlar. Ahlakçı tavırları onlar için kumar veya içki gibi bir takıntıdır ve her zaman laftan ibarettir. Lanetlediklerini gizlice kendileri yaparlar, bu nedenle hep karanlık ve gizli bir yanları vardır. Empati duyguları yoktur. Çok yaklaşırsanız kesinlikle sizi de hedef alacaklardır.


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page