top of page

Hedeflerine Ulaşan Kişiler Sadece Öz Disiplinli Değildir


Marshmallow testini hatırlıyor musunuz, çocuklara bir tatlı verilen ve yemeyi erteledikleri takdirde ikinciyi alabileceklerini söyleyen test? Bu deney, hedeflere ulaşmak için son derece önemli bir olan kendini kontrol etme yeteneğini ölçüyor. Yeni bir deneyse, kimin bitiş çizgisine ulaştığını gösteren bir faktörü ortaya koyuyor: İnsanların belirlediği hedeflerin türü.

Araştırmacılar 800’den fazla kişiyi kapsayan üç anket yaptı. İlk olarak, katılımcılardan son günlerdeki hedef listeleri istendi. Bunun üzerine katılımcılar bu hedeflerin “gerçek benlikleri” ile ne kadar uyumlu olduğunu ve hedeflere yönelik ilerlemelerini belirtti. Bir kişinin hedefleri ve benlik algısı arasındaki mesafe ne kadar yakınsa (araştırmacıların özgünlük dediği kavram) ilerleme o kadar büyüktü. İkinci ankette katılımcılar, “kendilerini gerçekten kendileri gibi hissettiren” ve “başkalarını kendileri gibi yapan” veya “diğer insanların, onlara saygı duymasını sağlayan” hedeflere yönelik ilerlemelerini gösterdiler. Burada da ilerleme ile özgünlük arasında direkt bir bağlantı kuruldu. Üçüncü anket, ilk iki anketin hatırlatıcı yönünü ortadan kaldırdı: Katılımcılardan yeni bir hedef belirlemeleri, bu hedefin “derinlerde oldukları kişiyi ne kadar etkilediğini” derecelendirmeleri ve bir hafta sonra geri dönüş yapmaları istendi. İnsanlar yine daha otantik hedeflere yönelik ilerleme kaydetti.

Yapılan çalışma ayrıca, kendini kontrol etme yeteneği açısından kendilerine yüksek puan veren kişilerin özgün hedefler koyma ihtimalinin daha yüksek olduğunu da gösterdi. Araştırmacılar bunu şöyle açıklıyor: “[Bu] araştırma ortaya koydu ki, kendini kontrol etme yeteneğinin faydaları yalnızca insanların hedeflerinin peşinden nasıl gittiğine değil aynı zamanda ne tür hedefler seçtiklerine de bağlı.”


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page