top of page

Kağıt Takvimlere Dönüş

Akıllı telefonlarımızdaki mobil takvim uygulamaları hem hızlı ve hem de kullanımları kolay. Ancak yeni bir çalışma mobil takvimlerin önemli bir dezavantajını gözler önüne seriyor.

Üç deneyden ilkinde, araştırmacılar katılımcıları rastgele iki gruba ayırdı. Bazılarına aylık kağıt takvimler verildi, diğerlerine ise akıllı telefon takvimlerini kullanmaları söylendi. Katılımcılardan mevcut planları takvimlerine kopyalamaları ve ardından biri çalışma oturumu, diğeri boş zaman etkinliği olmak üzere iki ek etkinlik planlamaları istendi. İki hafta sonra e-posta anketleri, kağıt takvimi olanların yüzde 52’sinin eklenen etkinliklere katıldıklarını, buna karşılık dijital takvim kullananların sadece yüzde 33’ünün katılım sağladığını gösterdi.

İkinci deneyde, bir ev dekorasyonu projesine başlamak üzere olan katılımcılardan ilgili etkinlikleri bir kağıda veya mobil takvime yazmaları istendi. Mobil gruptaki bazı kişilere, programlarını yaparken bu etkinlikleri birbirleriyle ve halihazırda takvimde olan etkinliklerle ilgili olarak düşünmeleri söylendi. Daha sonra tüm katılımcılar, planlama sürecinin yaklaşmakta olan olaylarla ilgili büyük resmi görmelerine ne ölçüde yardımcı olduğunu belirttiler ve planlarını somutluk, fizibilite ve genel etkililik gibi özellikler üzerinden derecelendirdiler. Bağımsız değerlendiriciler, katılımcıların planlarını aynı özellikler üzerinden değerlendirdi. Kağıt takvimleri olan kişiler, büyük resmi görme konusunda en güçlü duyguları bildirdiler ve bunu ilişkisel olarak düşünmeye yöneltilen mobil takvim kullanan katılımcılar izledi. Takvim türü, insanların kendi planlarına ilişkin değerlendirmelerini etkilemese de bağımsız değerlendiriciler, kağıt takvimlerde sunulan planların en yüksek kaliteyi gösterdiğini düşündü. Ve bunu, ilişkisel bir tutum sergilemeleri istenen ve mobil takvim kullanan katılımcılar izledi.

Üçüncü deney, kağıt takvim kullanan kişilerin programlanmış etkinliklerini gerçekleştirme olasılığının dijital takvim kullanıcılarından daha yüksek olduğu bulgusunu güçlendirdi ve bunun, planlarının büyük resmi daha iyi görebildikleri için gerçekleştiğini gösterdi. Araştırmacılar, “Mobil arayüz, tüketicileri farklı günlere ve zaman aralıklarına ayrı ayrı odaklanmaya yönlendirerek sınırlı bir ilgi yaratıyor” diyerek ekliyorlar: “Planlanan tüm etkinlikleri bir arada görme fırsatı, kağıt takvim kullanıcılarının faaliyetlerine daha geniş bir açıdan bakmalarına olanak tanıyarak olası çevresel durumları belirlemelerine ve ardından görevlerini daha etkin bir şekilde önceliklendirmelerine ve düzenlemelerine yardımcı oluyor.”

ARAŞTIRMA HAKKINDA “How Using a Paper Versus Mobile Calendar Influences Everyday Planning and Plan Fulfillment,” Yanliu Huang, Zhen Yang ve Vicki G. Morwitz (Journal of Consumer Psychology, yakında çıkacak)
Comentarios


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page