top of page

Kadın Direktörler Konusunda Israr Etmek için Bir Sebep Daha

Bir araştırmaya göre kadınların yönetim kurulundaki temsili, şirket alımı ve yatırım kararlarının daha iyi alınmasını ve risk alma sürecinin daha az agresif gerçekleşmesini sağlıyor. Yeni bir çalışma, bunun altındaki mekanizmayı şu sonuçlarla açıklıyor: Kadın direktörler, erkek CEO’ların aşırı özgüveninin etkisini azaltıyor.

Araştırmacılar ABD’de bulunan 1629 adet şirkete ve bu şirketlerin 1998’den 2013’e kadar olan liderlerine ait verileri topladı. Aşırı özgüvene temsilen CEO’ların, kullanılması durumunda oldukça yüksek kâr elde edilecek hisse senedi opsiyonlarını elinde tutup tutmadığına bakıldı. Araştırmacılar, piyasa fiyatı yüksekken bunu kazanca çevirememenin, çoğunlukla piyasa fiyatının daha da yükselmesi gibi gerçek dışı bir inancın yansıması olduğunu düşündü. Veriler, yönetim kurulunda kadın bulunan şirketlerin erkek CEO’larının aşırı kârlı görünen opsiyonlara takılıp kalma olasılığının, yönetim kurulunda kadın bulunmayan şirketlerin erkek CEO’larına göre daha az olduğunu gösteriyor (Kadınlar için böyle bir etki söz konusu değil.). Araştırmacılara göre bunun sebebi, kadın yöneticilerin “eski toprak” networklerine katılımının az olması. Bu, kadın direktörlerin erkek meslektaşlarına göre mevcut düzene daha az uymasını, CEO’ya kafa tutmasını ve CEO’nun aşırı özgüvenini dizginlemesini sağlıyor.

Araştırmacılar örneklemlerindeki şirketlerin performanslarını da inceledi. Aşırı özgüvenli CEO’ların pek bulunmadığı eczacılık, inşaat ve bilgisayar yazılımı gibi sektörlerin yönetim kurullarında bir veya birden fazla kadının bulunması daha az agresif yatırım politikaları, daha iyi şirket alımı kararları ve iyileştirilmiş mali sonuçlar anlamına geliyor. Son olarak, belirli bir alt kümedeki firmaların 2007-2009 krizindeki performanslarına derinlemesine bakan araştırmacılar şunu buldu: Yönetim kurulunda kadınların bulunduğu firmaların değeri, aktif kârlılığı ve öz sermaye getirisi daha az darbe aldı çünkü CEO’lar agresif ve riskli stratejileri hayata geçirmeye daha az meyilliydi. Araştırmacılar, çalışmalarını “Yönetim kurulunda kadınların varlığı bazı sektörlerde daha çok önem taşıyor” diye sonuçlandırıp kriz anlarında “yönetim kurullarında yeterince kadın bulunmayan firmaların performansta ciddi düşüşlere maruz kalacaklarını” ekliyor.

ARAŞTIRMA HAKKINDA “Why Female Board Representation Matters: The Role of Female Directors in Reducing Male CEO Overconfidence” - Jie Chen ve ark. (Journal of Empirical Finance, 2019)

Comentarios


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page