top of page

Yetenek Bulmak Hiç Bu Kadar Zor Olmamıştı

ManpowerGroup tarafından 16 yıldır küresel çapta hazırlanan ManpowerGroup Yetenek Açığı Raporu’na göre, yetenek açığı tüm dünyada artarak yüzde 75 seviyesine ulaştı. Rapor, dünya genelinde her dört işverenden üçünün yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını ortaya koyuyor.

40 ülkeden 40 binden fazla işverenin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de yetenek açığı yüzde 71 olarak ölçüldü ve 40 ülke içerisinde 29’uncu sırada yer alan Türkiye’de imalat ve üretim sektöründeki yetenek açığı ilk sıradaki yerini koruyor.

Şirket büyüklüklerine göre boş olan pozisyonları doldurmada en çok zorlananların yüzde 73 ile mikro şirketler (10 ve daha az çalışanı olan) olduğu gözlemleniyor. Bunu sırasıyla 10 ila 49 çalışanı olan küçük (yüzde 72), 50 ila 249 çalışanı olan orta (yüzde 71) ve 250’den fazla çalışanı olan büyük (yüzde 69) şirketler izledi. Sektörlere göre yetenek eksikliğine bakıldığında ise yüzde 81 ile restoran ve oteller en fazla yeteneğe ihtiyaç duyan sektör oldu. Bunu yüzde 75 ile imalat, yüzde 73 ile BT ve teknoloji, yüzde 70 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 68 ile inşaat, yüzde 66 ile eğitim, sağlık ve kamu, yüzde 65 ile bankacılık ve finans takip etti.

Küresel çapta ise yüzde 88 ile Tayvan işverenlerin boş pozisyonları doldurmakta en çok zorlandığı ülke olurken, bu ülkeyi yüzde 85 ile Portekiz, yüzde 84 ile Singapur ve yüzde 83 ile Çin takip etti. ABD’nin yüzde 74 ile 26’ncı, Fransa’nın yüzde 79 ile 11’inci, Almanya’nın yüzde 79 ile 12’nci sırada yer aldığı listeye göre Çekya yüzde 49 ile işverenlerin boş pozisyonları doldurmakta en az zorlandığı ülke oldu.

ManpowerGroup Türkiye’nin sağladığı verilere göre, geçen yıl yetenek açığının yüzde 83 olarak ölçüldüğü Türkiye, araştırmaya dahil olan ülkeler arasında işverenleri boş pozisyonları doldurmakta en çok zorlanan ilk altı ülke arasında yer alıyordu. Bu yıl ise yetenek açığı oranında bir düşüş olsa da hâlâ oldukça yüksek seviyeler gözlemleniyor. Sektörel bazda bakıldığında üretim, bilgi teknolojileri ve turizm işverenlerinin doğru yeteneğe ve yetkinliğe ulaşmada en çok zorlanan grubu temsil ettiğini söylemek mümkün. Yetenek açığını kapatmak için çalışanların sürekli olarak kendilerini yenilemeleri, meslek grubu bağımsız dijital yetkinliklerini geliştirmeleri ve yeni dönemin ihtiyaçlarına uygun şekilde yetenek dönüşümlerini (reskill/upskill) yapmaları gerekirken, şirketlerin de atması beklenen adımlar bulunuyor. ManpowerGroup Türkiye, bunun için kurumlara yetenek havuzlarını büyüterek öğrenmeye ve gelişime yatırım yapmalarını, şirket içinde yetiştiremedikleri yetenekleri çekmek için dış pazara yönelmelerini, yetenek topluluklarını yetiştirmelerini ve çalışanların kurum içinde yeni pozisyonlara geçmelerine veya yükselmelerine yardımcı olmalarını tavsiye ediyor.


コメント


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page